Pojawienie się długo oczekiwanego członka rodziny to ogromne wydarzenie, ale i wyzwanie dla rodziców. W szczególności, jeżeli jest to ich pierwsze dziecko. Zasady w całym domu ulegają znacznym zmianom, a przez pierwsze miesiące życia cała uwaga skupiać się będzie wokół noworodka. Przygotowanie pokoju jest dosyć trudnym zadaniem, któremu można jednak bez problemu sprostać. Warto pamiętać, że aranżacja pokoju dziecięcego to nie tylko zakup nowego łóżeczka, zabawek czy przemalowanie ścian. O czym więc należy pamiętać?

Miejsce, w którym ustawione będzie łóżeczko.

Wiele maleństw najczęściej i tak będzie spać wspólnie z rodzicami, zakup osobnego łóżeczka jest jednak niezbędny. Równie ważne jest miejsce, w którym takowe łóżeczko postanowimy umiejscowić. Należy zwrócić uwagę na to, by nie stało ono w miejscu obok bezpośredniego źródła ciepła, a więc na przykład grzejnika. Istotne jest także unikanie miejsc, w których występują przeciągi. Jeżeli zaś o samo łóżeczko chodzi, powinno ono być wytrzymałe, a więc najlepiej drewniane. Najlepiej jest zainwestować w łóżeczko z funkcją otwierania jednej ze ścianek – nim się obejrzymy, pociecha zacznie już stawiać swoje pierwsze kroki, a to ułatwi mu wychodzenie z łóżeczka. Jednym z ważniejszych elementów łóżeczka jest oczywiście materac – nie powinien on być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki.

Pokój dziecięcy – czyli jaki?

Pokój dziecięcy powinien być przede wszystkim minimalistyczny i wszechstronny. Nie ukrywajmy, że przez pierwsze lata życia nie będzie to jedynie pokój dziecięcy, ale tak naprawdę pokój dziecka, jak i rodziców. Zdarza się, że na przykład w wyniku choroby, jeden z rodziców musi czuwać nad pociechą. Warto więc obok dziecięcego łóżeczka postawić również pojedyncze łóżko lub niewielką wersalkę, na której to jeden z rodziców będzie mógł wygodnie spać.