Rosnące koszty życia, galopująca inflacja – wszystko to sprawia, że coraz bardziej staramy się zaciskać pasa i szukamy oszczędności na wielu płaszczyznach. Szczególnie tegoroczny okres jest niezwykle trudny dla wszystkich osób, które planowały remont mieszkania, czy też budowę domu, a co spowodowane jest wysokimi cenami materiałów budowlanych oraz mebli. Nie oznacza to jednak, że musisz całkowicie rezygnować z marzeń związanych z Twoim mieszkaniem. Jego aranżacja wciąż jest możliwa i to stosunkowo niskim kosztem. Podpowiemy więc, jak urządzić mieszkanie, a przy tym nie nadwyrężyć swojego portfela.

Rozważ styl minimalistyczny.

Styl minimalistyczny cieszy się w ostatnich latach sporą popularnością. Znaleźć je możemy niemal w każdym katalogu opisującym wnętrza. Styl minimalistyczny stawia na stonowane barwy, jak i wyposażenia. Pamiętajmy jednak, że mniej, nie znaczy gorzej – minimalizm może zachwycać na każdym kroku, a przy tym pozwala zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy.

Zamiast zlecać – wykonaj samodzielnie.

Zastanów się, jakie prace remontowe możesz zrobić samodzielnie. Niewielkie naprawy, zmiany czy wykonanie dekoracji to coś, z czym poradzisz sobie bez większego problemu. Oczywiście – podchodź do każdego zadania w sposób racjonalny i nie przeceniaj swoich możliwości. Dobrym pomysłem będzie samodzielne pomalowanie ścian – nie jest to trudne zadanie, chociaż ta kwestia uzależniona jest od stanu ściany.

Racjonalne zakupy.

Przeglądasz stronę internetową sklepu i natrafiasz na meble, w których zakochujesz się od pierwsze wejrzenia. Niewiele myśląc pędzisz do sklepu, lub też czym prędzej dokonujesz zamówienia i oczekujesz na kuriera. Schemat znany, bowiem postępuje tak ogromna ilość osób. Do zakupów należy jednak pochodzić w sposób racjonalny – w większości przypadków poszczególne rodzaje mebli bez większego problemu znajdziesz również u konkurencji, a tam okazać się może, że cena jest o wiele niższa. Zanim więc dokonasz zakupu – porównaj ceny w różnych sklepach. Postaraj się też znaleźć kupony rabatowe – być może natrafisz też na specjalną promocję.

Meble wielofunkcyjne.

Doskonałym rozwiązaniem będzie zakup mebli wielofunkcyjnych – standardowe wyposażenia jednego pomieszczenia obejmuje aż kilka, a nierzadko kilkanaście przedmiotów. A gdyby tak część z nich była wielofunkcyjna? To świetna okazja nie tylko do oszczędności pod względem finansowym, lecz także metrażowym.

Używane rzeczy.

Chcąc tanio urządzić mieszkanie, warto zainteresować się rynkiem rzeczy używanych. Zamiast przeglądać katalogi najnowszych propozycji meblarskich, zajrzyj na lokalne grupy społecznościowe i ogłoszeniowe. Nierzadko zdarza się, że bez problemu znajdziesz dobrej jakości meble, które są w stosunkowo dobrym stanie, lub też wymagają jedynie drobnych napraw. W niektórych przypadkach wszystko sprowadzi się tylko do ewentualnego zniesienia danego mebla i transportu, co sprawia, że nie poniesiesz praktycznie żadnych kosztów, a być może znajdziesz istne perełki.

Zamiast wyrzucać – napraw.

Masz w mieszkaniu stare meble, które lata świetności mają już za sobą? Kreują się przed Tobą trzy możliwości – możesz takie meble sprzedać, wyrzucić lub odrestaurować. Niejednokrotnie zdarzy się, że potrzebować będą tylko niewielkiego odświeżenia lub drobnych napraw. Wciąż to jednak będzie koszt, który jest nieporównywalnie niższy, aniżeli konieczność zakupu całkowicie nowych mebli.

DIY – zrób to sam.

Urządzanie mieszkania wiążę się z koniecznością zakupu całej gamy rozmaitych dodatków, nowych – lub też używanych – mebli i innych elementów wyposażenia. Nie jest to do końca prawda, bowiem stosunkowo niskim kosztem i wysiłkiem bez problemu zaaranżujesz swoje mieszkania. Z pomocą przychodzi Ci idea DIY – a więc zrób to sam.

Jeżeli o meblach mówimy, w ostatnim czasie sporą popularnością cieszą się meble wykonane z palet drewnianych. Surowiec ten jest stosunkowo łatwo dostępny, a przy tym niezwykle tani. Jeżeli chcesz urządzić swoje mieszkanie niskim kosztem, zrób samodzielnie wszystko, co tylko zdołasz. Wydawać się może, że wykonanie mebli to przedsięwzięcie wymagające wysokich umiejętności – zapewniamy jednak, że poradzi sobie z tym osoba nawet niedoświadczona. Wszystko za sprawą faktu, że w internecie bez większego problemu znajdziemy liczne projekty gotowych już mebli z palet drewnianych – pozostaje więc przyciąć poszczególne deski, a następnie połączyć je zgodnie z uzyskanymi instrukcjami.