Okres wiosenny i letni wiąże się z wysokimi temperaturami, które czasem ciężko jest przetrwać nawet w domu. Poniżej opisane zostały sprawdzone sposoby na ochłodzenie mieszkania.

Wysokie temperatury w domu

Nieuchronnie kończy się zima, a zaczyna wiosna. Słońce coraz częściej ogrzewa mieszkania i chociaż chwilowo jest to przyjemna odmiana, a promienie słoneczne nie są uciążliwe, to niedługo sytuacja ulegnie zmianie. Co należy zrobić, aby zapewnić sobie wygodne warunki w domu i obniżyć temperaturę?

Zasłonięcie okien

Okna są głównym powodem rosnącej temperatury w domu podczas słonecznych dni. To właśnie szyby sprawiają, że wnętrze mieszkania nieustannie się nagrzewa. Istnieją proste rozwiązania tego problemu. Najłatwiejszym z nich jest zawieszenie i zasłonięcie zasłon. W domu będzie przez to ciemniej, ale również chłodniej.

Zdecydowanie skuteczniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie na szybach okien specjalnej folii ograniczającej przepływ promieni słonecznych. Warto pamiętać, że musi ona znajdować się na zewnętrznej stronie okien, aby nie wystąpiło ryzyko pęknięcia szyby.

Rzymskie przesłony okienne

Folie przeciwsłoneczne występują w różnych formach. Różnią się między sobą ilością przepuszczanych promieni słonecznych. Istotne jest, że im mniej ich wpuszczają do mieszkania, tym są ciemniejsze, ale też skuteczniejsze. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest sięganie po folie inteligentne, które można włączać i wyłączać w zależności od potrzeby Kiedy słońce jest zbyt silne wystarczy przesunąć przełącznik, aby promienie słoneczne nie przenikały do mieszkania. Z kolei wieczorem, w nocy czy w pochmurne dni wyłączona folia będzie niewidoczna.

Zamykanie okien

Chociaż ta metoda może wydawać się w pierwszej chwili najmniej skuteczną, to jednak działa. W gorące dni lepiej jest zamykać okna, aby gorące powietrze z zewnątrz nie dostawało się do mieszkania. Okiennice lub drzwi balkonowe powinno się uchylić dopiero w momencie, gdy ochłodzi się na dworze.

Klimatyzacja i wentylatory z kostkami lodu

Oczywiście klimatyzacja jest najskuteczniejszym sposobem na schłodzenie mieszkania. Wystarczy włączyć ją na dwie czy trzy godziny, aby w domu zrobiło się jak w raju. Chociaż nie każdy ma możliwość zamontowania profesjonalnej klimatyzacji, to na szczęście istnieją również przenośne klimatyzatory przeznaczone do użytku w standardowym mieszkaniu.

Drugim sposobem jest zastosowanie popularnych wentylatorów. Istotne jest, aby miały włączony tryb ruchomy i działały w różnych kierunkach. W ten sposób zapewnią najlepszą cyrkulację powietrza i obniżą temperaturę w mieszkaniu. Interesującym i skutecznym rozwiązaniem, które poprawi ich skuteczność jest postawienie przed wentylatorem zimnej wody z kostkami lodu. Dzięki temu temperatura w mieszkaniu będzie obniżona nawet po wyłączeniu wiatraka.

Ograniczenie gotowania i prac w kuchni

Gorące palniki na kuchence, rozgrzany piekarnik czy parujące garnki nie sprzyjają obniżeniu temperatury w mieszkaniu. W miarę możliwości tego typu prace powinny zostać odłożone na chłodniejszą porę dnia, a najlepiej na okres deszczowy lub pochmurny.