Bałagan i walające się po biurku przedmioty z całą pewnością nie sprzyjają produktywności – chociaż to nie porządek jest najważniejszy, bo równie istotna jest odpowiednia organizacja naszego biurka. Podczas pracy czy nauki musimy mieć pod ręką wszystko to, co najważniejsze – bo cóż pomyślałby sobie o nas nasz pracodawca lub klient na wieść o tym, że nie możemy znaleźć długopisu, by zapisać istotne dla pracy czy zlecenia informacje?

Gdzie ustawić biurko?

Organizacja biurka zaczyna się już na etapie jego ustawienia. Bez względu na to, czy do własnej dyspozycji mamy całe pomieszczenie, które urządzone zostało w klimacie biurowym czy też niewielki kącik między łóżkiem a drzwiami. Jeżeli jednak o ustawienie biurka chodzi, powinno ono znajdować się na wprost do okna lub bokiem – sprawi to, że padające do pomieszczenia światło słoneczne nie będzie oślepiać ekranu monitora.

Zorganizuj swoje szuflady.

Unikaj sytuacji, w których na Twoim biurko znajdowałaby się ogromna ilość przedmiotów – trudniej będzie Ci się odnaleźć w takim bałaganie. Zamiast tego – zorganizuj w odpowiedni sposób szuflady swojego biurka w taki sposób, by każda z nich miała swoje jasno ustalone przeznaczenie.

Zachowaj odpowiednią postawę.

Jeżeli chcemy, by nasza praca lub nauka była efektywna, a przy tym – niezbyt dotkliwa dla naszego kręgosłupa, należy zadbać o ergonomiczną postawę. Wybawieniem dla naszych pleców okażą się nie tylko fotele, lecz także biurka umożliwiające regulowanie wysokości, co pozwoli nam osiągnąć wygodną i bezpieczną pozycję.