Niewielka łazienka – pod względem przestrzeni – potrafi być niezwykle uciążliwym ograniczeniem, a i stanowić wyjątkowo trudne wyzwanie na etapie jej planowania i aranżacji. Wygodna wanna to coś, o czym często możemy zapomnieć, a i w wielu innych kwestiach, zmuszeni jesteśmy iść na swego rodzaju ustępstwa. Małą łazienkę można jednak urządzić w taki sposób, by była nie tylko optycznie większa, lecz także funkcjonalna.

Wanna, a może prysznic?

W przypadku łazienek o niewielkiej powierzchni oczywiście rozsądnym wyborem będzie zakup kabiny prysznicowej, która zajmuje o wiele mniej miejsca. Możemy jednak zapomnieć i długich i relaksacyjnych kąpielach, jakich to moglibyśmy doznać w wannie. Przyjmuje się, że łazienka powinna się cechować wielkością przynajmniej 4 metrów kwadratowych, by móc umieścić w niej wannę.

Umywalka.

W przypadku umywalek mamy o wiele większe pole do popisu, ponieważ te dostępne są w ogromnej ilości rozmiarów, dzięki czemu każdy znajdzie model dopasowany do swoich potrzeb. Jeżeli pragniemy zachować minimum funkcjonalności, powinniśmy zdecydować się na umywalkę o szerokości minimum 50 centymetrów.

Optyczne powiększenie łazienki.

Jeżeli chcemy, by nasza łazienka – choć skromna pod względem rozmiarów – w rzeczywistości prezentowała się na o wiele większą, doskonałym pomysłem będzie zakup lustra łazienkowego, które sprawi, że realna przestrzeń prezentować się będzie jako znacznie większa.

Kolory.

Na etapie projektowania małej łazienki powinniśmy z miejsca zrezygnować z ciemnych kolorów, sporych rozmiarów płytek, jak i nadmiaru ewentualnych ozdób. Pamiętajmy, że nasza przestrzeń i tak jest ograniczona, nie powinniśmy więc pogarszać tej sytuacji poprzez umieszczanie w niej zbędnych elementów. Jeżeli zaś o kolory chodzi – doskonale sprawdzą się jasne odcienie.