Rośliny doniczkowe wprowadzają ożywienie w każdym w wnętrzu, niezależnie od stylu wystroju. Wiele z nich oprócz walorów estetycznych wyróżnia się także właściwościami zdrowotnymi dla domowników. 

Rośliny to jedna z rzeczy, którą powinieneś mieć w swoim mieszkaniu. Niektóre z nich nie wymagają znacznej pielęgnacji czy częstego podlewania, zazwyczaj wystarczy duży dostęp do światła. Jakich roślin doniczkowych nie powinno zabraknąć w domu? Na które warto się zdecydować?

Geranium – zioło i dekoracja

Jedną z najpopularniejszych roślin leczniczych, które dobrze znoszą minimalną pielęgnację jest geranium, inaczej nazywane pelargonią pachnącą.

Jest to roślina o wszechstronnym działaniu leczniczym na drogi oddechowe oraz zapalenia uszu oraz gardła. Jej lecznicze działanie wynika z wysokiej zawartości olejków eterycznych, które warunkują jej zdrowotne działanie. Roślina wyróżnia się intensywnym zapachem, który wyczuwalny jest szczególnie po poruszeniu gałązek. Zaletą geranium jest odporność na przesuszanie, łatwe rozsadzanie, a także szybki wzrost.

Z jednej rośliny po odcięciu fragmentu rośliny oraz prostym ukorzenieniu można stworzyć nawet kilka młodych sadzonek. Olejek geraniowy wydzielany przez roślinę ma właściwości oczyszczające powietrze w pomieszczeniu. Roślina wymaga dużego dostępu do światła.

Aloes – zdrowa skóra

Aloes to kolejna roślina doniczkowa niezwykle łatwa w uprawie. Jej zdrowotne właściwości odnoszą się do stosowania zewnętrznego, bowiem sok z rośliny ma działanie łagodzące, bakteriobójcze oraz silnie regenerujące naskórek. Do stosowania leczniczego najlepiej używać rośliny kilkuletniej.

Poza swoimi zdrowotnymi właściwościami aloes stanowi świetną dekorację pomieszczenia. Roślina szybko tworzy nowe sadzonki, dlatego też z jednej sztuki można uzyskać nawet do kilku nowych sadzonek. Aloes jest odporny na przesuszenie gleby w doniczce.