Jeżeli chcemy, by nasz ogród stał się miejscem wielogodzinnych i ciekawych spotkań, nie może w nim zabraknąć wygodnych mebli ogrodowych. Wygodne krzesła, fotele czy stolik to absolutna podstawa wyposażenia każdego, przydomowego ogródka – niestety, sytuacja prezentuje się zgoła odmiennie, aniżeli w przypadku naszych domowych mebli. Te ogrodowe narażone są na działanie czynników atmosferycznych, a więc opadów deszczu, zmiennej temperatury czy wiatru. A to wszystko sprawia, że z czasem mogą już przestać cieszyć oko, czy nawet wymusić na nas konieczność ich wymiany. Jak więc możemy zadbać o meble ogrodowe, by te służyły nam jak najdłużej?

Meble drewniane.

Ogrodowe meble drewniane cieszą się sporą popularnością. Materiał ten jest nie tylko stosunkowo wytrzymały, lecz także zwyczajnie atrakcyjny – niestety, jednocześnie podatny na działanie czynników zewnętrznych. Jeżeli więc chcemy, by meble ogrodowe wykonane z drewna służyły nam jak najdłużej, powinniśmy pamiętać o regularnej konserwacji. Mowa tu przede wszystkim o zabezpieczeniu powierzchni drewna. Czym to możemy zrobić? Skuteczne okaże się zaimpregnowanie drewna specjalną bejcą, lakierem lub olejem – tego rodzaju substancje są ogólnodostępne, a przy tym, łatwe w użyciu.

Meble metalowe.

Meble wykonane z metalu są niewątpliwie o wiele bardziej wytrzymałe względem tych drewnianych, jednak i one narażone są na działanie czynników zewnętrznych. W przypadku metalowych mebli najczęściej mamy do czynienia z korozją. Możemy zapobiec jej powstawaniu poprzez regularną konserwację powierzchni i malowanie jej za pomocą specjalnych farb.

Składowanie mebli.

Także i poza sezonem powinniśmy przeprowadzać wspomniane wyżej konserwacje naszych mebli ogrodowych. Pamiętajmy również o tym, by nie przechowywać ich w miejscach wilgotnych. Wilgoć  doprowadzić może do pojawienia się korozji, lub pleśni – w przypadku mebli drewnianych.