Mieszkanie w bloku lub domu wielorodzinnym niesie ze sobą zarówno zalety, jak i wady. Do tych drugich możemy niewątpliwie zaliczyć dochodzącego zewsząd hałasy i niechciane dźwięki. Nawet jeżeli nasi sąsiedzi zachowują się względnie spokojnie i cicho, to część dźwięków i tak finalnie dotrze i do naszego mieszkania. Mowa tu, chociażby o wykonywaniu domowych obowiązków, takich jak pranie czy odkurzanie. Jeżeli męczą Cię uporczywe dźwięki dochodzące z sąsiedniego mieszkania, podpowiemy, jak domowymi sposobami wygłuszyć ściany.

Meble.

Najprostszym sposobem na wytłumienie ścian jest wykorzystanie domowych mebli, a więc szaf, regałów i foteli. Dźwięk odbija się od poszczególnych powierzchni, a wszelkie przeszkody, z którymi musi zmagać się na swej drodze, sprawiają, że ten traci na intensywności. Ustawione przy ścianie szafy i pozostałe meble mogą w pewnym stopniu zagłuszyć dochodzące do naszych uszu dźwięki – nie jest to jednak rozwiązanie idealne, a całą pewnością nie można stwierdzić, że całkowicie skuteczne.

Mata wygłuszająca.

Kolejny sposób polega na wykorzystaniu specjalnych mat wygłuszających. Występują one, najczęściej, w postaci pianki o grubości od kilku, do nawet kilkudziesięciu milimetrów. Do ich stworzenia zazwyczaj wykorzystuje się butyl, kauczuk lub poliuretan. Niewątpliwym plusem takich mat jest to, że są one stosunkowo proste w wykorzystaniu – najczęściej mają one samoprzylepną powierzchnię, a więc taką matę wystarczy jedynie przykleić do danej ściany. Ponadto, maty te występować mogą w wielu kolorach, łatwo więc dopasujesz je do panującego w Twoim mieszkaniu stylu.