Dobrze wykonana termoizolacja ścian to inwestycja, która szybko się zwraca. Niestety koszty ogrzewania domu w czasie zimy co roku stają się coraz wyższe. Osoby, które nie zdecydowały się na ocieplenie domu odczuwają wzrost cen. Dzięki izolacji dom znacznie wolniej oddaje ciepło. Zapewnia mieszkańcom komfortową temperaturę w budynku w zimę jak i w lato.

Termoizolacja budynku

Termoizolacja polega na ocenie stanu budynku i wprowadzeniu wszelkich potrzebnych zmian, aby ograniczyć utratę ciepła do minimum. Często podczas termoizolacji wykonywana jest wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Właśnie przez nieszczelne, stare i zużyte okna czy drzwi ciepłe powietrze z łatwością może uciec z domu. Kluczowym elementem termoizolacji jest jednak dobre ocieplenie budynku odpowiednimi materiałami. Najczęściej podczas tych prac stosuj się metodę polegającą na przymocowaniu do zewnętrznych ścian budynku materiałów izolacyjnych za pomocą odpowiedniego kleju.

Mostki termiczne

Mostki termiczne to elementy, w których współczynnik przewodzenia ciepła jest znacznie wyższy niż w elementach sąsiadujących. Eliminacja mostków termicznych jest bardzo ważna jeśli chcesz, aby Twój dom był bezpieczny dla mieszkańców oraz jak najbardziej odizolowany od klimatu panującego na zewnątrz. Mostki cieplne nie tylko w znacznym stopniu zwiększają utratę ciepła, lecz również są odpowiedzialne za zawilgocenia ścian, a co za tym idzie za powstające grzyby i pleśnie. Mostki termiczne najczęściej spotykane są w miejscach, w których dochodzi do łączenia elementów. Przykładem takich miejsc są połączenia ścian i dachów, czy nadproża i wieńce.

Zanim przystąpisz do pracy nad ociepleniem

Przed rozpoczęciem izolacji ścian warto sprawdzić i ocenić stan elewacji. Oczyszczenie i odpowiednie przygotowanie podłoża jest bardzo ważne, aby wybrany materiał izolacyjny dobrze trzymał się fasady. To dobry czas również na ocenę stanu okien i drzwi przez które, często ucieka z domu tak drogocenne ciepło. Jeśli planujesz ocieplić nowe ściany zabierz się za to przedsięwzięcie nie wcześniej niż miesiąc po ich murowaniu. Ważne jest również odpowiednie dobranie pory roku do zaplanowanych prac. Ocieplanie ścian od zewnątrz najlepiej wykonywać, gdy temperatura mieści się w przedziale od 5 do 25°C.

Ocieplenie ścian styropianem

Najczęściej wybieranym produktem do ocieplenia budynku jest właśnie styropian. Jest to ogólnodostępny materiał, który dzięki swojej uniwersalności sprawdzi się na większości budynkach. Pracę należy zacząć od nałożenia wysokiej jakości kleju do styropianu. Wartymi uwagi produktami jest TERMOLEP-S PREMIUM i TERMOLEP-S, są to kleje od sprawdzonego producenta chemii budowlanej firmy KOSBUD. Kolejnym etapem prac jest przyklejenie styropianu. W trakcie tej czynności należy pamiętać o wzmocnieniu dolnej linii płyt za pomocą listew cokołowych. Podczas wyboru materiałów ważna jest jakość. Niestety użycie produktów z niższej półki często kończy się niezadowoleniem i ociepleniem, które wypuszcza ciepłe powietrze z budynku. Oszczędność w tym przypadku często jest złudna i zamiast dodatkowych pieniędzy tworzą się dodatkowe koszty.

Ocieplenie ścian wełną mineralną

Wełna mineralna pomimo mniejszej popularności niż styropian również jest świetnym produktem do ocieplania ścian. Wełna mineralna jest produktem niepalnym, paro przepuszczalnym i znacznie zwiększa komfort cieplny. Jak w przypadku styropianu, kluczowa podczas wyboru materiałów jest ich jakość. Dobrej jakości wełna mineralna, jak i klej do wełny to aspekty, które są podstawą do stworzenia dobrego ocieplenia. Klej do wełny mineralnej TERMOLEP-WU to produkt od firmy Kosbud, który dzięki zastosowaniu wyselekcjonowanych i odpowiednio dobranych komponentów gwarantuje trwałą, solidną i dobrze wykonaną izolację cieplną ścian budynku.