Każdy w zaciszu swojego domu lubi prywatność i spokój. Niejednokrotnie jest to jednak utrudnione, zwłaszcza gdy ściany są cienkie, a lokalizacja sprawia, że wiele dźwięków dociera do wnętrza.

Domy zlokalizowane w pobliżu stacji kolejowych, lotnisk, szkół lub ruchliwych ulic często narażone są na przedostawanie się hałasu do środka i zakłócanie spokoju domowników. Jak się przed tym chronić?

Hałas powietrzny

W przypadku domów zlokalizowanych w pobliżu lotnisk, ale także w miejscach, w których często przelatują samoloty i helikoptery, warto znaleźć firmę, która wdroży odpowiedni system i zabezpieczy mieszkanie. Wówczas program akustyczny i badanie terenowe pozwalają obliczyć izolacyjność przegród i odseparować dźwięki z zewnątrz.

Hałas zza ściany

Ten problem dotyka wszystkich, których mieszkania znajdują się w blokach lub mają domy w zabudowie szeregowej. Zwykłe rozmowy, muzyka, czy dźwięki życia codziennego sąsiadów mogą być uciążliwe, nawet jeśli nie są to głośne imprezy. W tym przypadku warto zatroszczyć się o ściany o odpowiedniej izolacyjności już podczas projektu. Na szczęście już po zakończeniu budowy można również poprawić ten wskaźnik właściwymi produktami.

Hałas związany z pogłosem

Czasem hałas, a raczej uciążliwy pogłos, jest winą nieodpowiedniej akustyki pomieszczenia i jego wymiarów. Dźwięki odbijają się od ścian, tworząc coś w rodzaju echa, które może być nieprzyjemne dla ucha. W tych przypadkach sprawdzają się dźwiękochłonne systemy, które odpowiednio wytłumią irytujący pogłos.

Jak zminimalizować hałas w domu?

Rodzajów redukcji hałasu jest wiele. Zależą one od źródła nieprzyjemnych dźwięków i mogą być tworzone w formie przegród, izolacji sufitu oraz stropów, podłóg i ścian. Ponadto warto stworzyć przegrody akustyczne między stropem a okładziną podłogi i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się dźwięku.

Hałas i pogłos wielorakiego rodzaju mogą powodować dyskomfort i przede wszystkim zaburzać codzienne funkcjonowanie, dlatego warto zatroszczyć się o tę kwestię i odpowiednio zabezpieczyć swój dom.

Więcej informacji o tym, jak skutecznie chronić dom przed hałasem, znajduje się na stronie: https://www.siniat.pl/pl-pl/projekty/strefa-eksperta/87543/akustyka-w-budynku-a-rozne-rodzaje-halasu/