Starym grzejnikom można w łatwy sposób przywrócić dawny blask – wystarczy jedynie odrobina zaangażowania, czasu i odpowiednia farba. Wraz z biegiem lat, dawna farba na grzejnikach zaczyna się łuszczyć i zwyczajnie odpadać, a grzejniki stają się istną zmorą, jeżeli chodzi o wygląd mieszkania. Jak więc odnowić stare grzejniki?

Jaką farbę wybrać?

Większość starych grzejników wykonana jest z żeliwa lub stali, toteż farba, którą chcemy pokryć ich powierzchnię, powinna być przeznaczona do metalu. Równie istotną kwestią jest to, w jakim stopniu jest ona odporna na działanie wysokiej temperatury. Na sklepowych półkach można także natrafić na specjalne farby przeznaczone do malowania grzejników, które spełniają obydwa warunki. Są to zarówno farby w puszcze, jak i w sprayu – nie ma to większego znaczenia, za pomocą której postanowimy pomalować grzejniki. Jeżeli w przeszłości nie mieliśmy do czynienia z farbami w sprayu, warto jest najpierw poćwiczyć malowanie na innej powierzchni, i wypracować odpowiednią technikę.

Przygotowanie grzejnika do malowania.

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest oczywiście oczyszczenie powierzchni grzejnika. Można to zrobić za pomocą zwykłej, wilgotnej szmatki. Równie ważne jest to, w jakim stanie jest poprzednia powłoka farby. Jeżeli jest ona złuszczona, a miejscami dostrzec możemy rdzę, należy ją usunąć. Można to zrobić za pomocą papieru ściernego – poszczególne elementy grzejnika powinniśmy dokładnie zeszlifować i wygładzić, żeby nowo nałożona warstwa farby dobrze się prezentowała. Po tym zabiegu, na grzejniku najpewniej znajduje się znaczna ilość pyłu, którego należy się pozbyć. Ostatnim zadaniem przygotowującym grzejnik do malowania jest odtłuszczenie jego powierzchni, co można zrobić poprzez przetarcie go szmatką, która nasączona została w benzynie ekstrakcyjnej lub rozpuszczalniku. Należy także pamiętać o tym, by przed malowaniem zakręcić grzejnik.